Umówmy się na rozmowę

Sprawdź wolne terminy

Jak rozwijać biznes w czasie pandemii?

jak rozwijac biznes w czasie pandemii

Dystans społeczny, choć ma chronić zdrowie publiczne, jest bardzo niekorzystny dla małych firm. Ruch pieszy gwałtownie spadł od czasu wybuchu koronawirusa, ponieważ coraz więcej klientów zostaje w domu i poddaje się kwarantannie. 

Obawiamy się, że wpływ COVID-19 będzie głębszy i trwalszy niż oczekiwano. W rezultacie handlowcy z każdej branży szukają sposobów na zatrzymanie swoich klientów podczas blokady koronawirusa. Zastanawiają się też jak rozwijać biznes w czasie pandemii.

Szukaj sposobów na zatrzymanie klientów i zdobywanie nowych
Szukaj sposobów na zatrzymanie klientów i zdobywanie nowych

Biznes i gospodarka zmieniły się przez COVID-19, jednak nadal istnieją sposoby na rozwój firmy podczas pandemii. Oto kilka wskazówek, jak utrzymać zaangażowanie pracowników i klientów na odległość.

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć sprzedaż. Aby sprawić, by Twoi klienci i pracownicy byli zaangażowani, bez względu na to, gdzie Ty lub oni jesteście.

Jak rozwijać biznes w czasie pandemii?

1.Podchodź strategicznie do swoich działań w zakresie marketingu cyfrowego

Wiele kanałów marketingu cyfrowego, takich jak blogi, biuletyny e-mailowe i media społecznościowe są bezpłatne lub niedrogie. Firmy, które chcą się teraz rozwijać, muszą strategicznie podchodzić do czasu i zasobów, które przeznaczają na swoje działania marketingowe. 

Dostęp do mediów społecznościowych jest powszechny i bezpłatny
Dostęp do mediów społecznościowych jest powszechny i bezpłatny – wykorzystaj to

Zastanawiając się jak rozwijać biznes w czasie pandemii, musisz być ostrożny i zaradny wydając każdą złotówkę, którą inwestujesz w marketing. Nie bardzo możesz sobie pozwolić na luksus prób i błędów. Starannie zaplanowane działania marketingowe są niezbędne do rozwoju biznesu, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Zatem nadal musisz mierzyć wyniki, aby zrozumieć, co działa, a co nie. Kluczem powinno być śledzenie efektów Twoich działań marketingowych. Powinieneś dokonywać też ciągłych dostosowań w zależności od tego, co mówią Ci dane i klienci. 

2.Weź pod uwagę punkt widzenia swoich klientów

Kanały mediów społecznościowych, takie jak Facebook, Instagram, Twitter i LinkedIn, stały się jeszcze ważniejsze dla marek, które chcą pozostać w kontakcie ze swoimi klientami w dobie pracy zdalnej i zamknięć sklepów.

Aby w pełni wykorzystać media społecznościowe już teraz, zidentyfikuj docelowych klientów i zwróć szczególną uwagę na to, co mówią i robią online.

W czasach, gdy wszyscy czują się niepewni co do swojego zdrowia i gospodarki, możesz się wyróżnić. Odpowiadaj na bieżące potrzeby i obawy klientów oraz zajmując się sprawami z ich perspektywy.

Spójrz na swoją markę z punktu widzenia konsumenta. Czym się wyróżniasz? Czy jesteś przystępny cenowo? Czy rynek naprawdę Cię potrzebuje?

Zawsze istnieje możliwość uzyskania niepowtarzalnych i atrakcyjnych produktów, niezależnie od gospodarki. W dzisiejszych czasach wymaga to jednak ostrożnego i dobrze przemyślanego podejścia.

3.Chcesz wiedzieć jak rozwijać biznes w czasie pandemii? – odśwież swoje umiejętności sprzedawania w sieci

Sam pewnie dostrzegasz, że większość firm przeniosła swoją sprzedaż do rzeczywistości wirtualnej. Jednak to, że rozmawiasz dzięki aplikacji Zoom, a nie na żywo, nie oznacza, że rozmowa ta ​​jest mniej profesjonalna. Traktuj wirtualne rozmowy sprzedażowe jak spotkania osobiste i nadal dbaj o pierwsze wrażenie. Ubierz się profesjonalnie, zoptymalizuj tło i środowisko domowego biura. Upewnij się też, że dźwięk i obraz są wyraźne, aby zapewnić płynną komunikację.

Internet daje wiele możliwości działania biznesowego
Internet daje wiele możliwości działania biznesowego

W przypadku sprzedaży wirtualnej pomocne jest zapewnienie klientom wartości dodanej. Bądź kreatywny i oferuj potencjalnym klientom odpowiednie do swojej działalności, przydatne zasoby, takie jak narzędzia, przewodniki i skoroszyty. Dzięki temu będziesz zawsze trzymać rękę na pulsie w kwestii obserwacji klientów docelowych. I nawet jeśli nie zamkniesz od razu sprzedaży (z tym akurat boryka się wiele nowych lub młodych firm podczas pandemii).

Zawsze jest szansa na niepowtarzalność i atrakcyjne produkty, niezależnie od gospodarki. Jednak w dzisiejszych czasach wymaga to ostrożnego i dobrze przemyślanego podejścia.

4.Aktywnie komunikuj się z klientami

Sytuacja szybko się zmienia i nikt tak naprawdę nie jest pewien, jak się dalej potoczy. Klienci mogą wczuć się w Twoją sytuację jako sprzedawcy zmagającego się z kryzysem, o ile odpowiednio się z nimi komunikujesz. Pytasz jak rozwijać biznes w czasie pandemii? Przede wszystkim KOMUNIKUJ. Poinformuj swoich klientów, czy zamykasz siedzibę, zmieniasz godziny pracy i jakie kroki podejmujesz, aby zapewnić swoim pracownikom i klientom bezpieczeństwo. Jeśli Twój sklep jest zamykany, powiadom o tym swoich klientów za pośrednictwem kanałów społecznościowych, e-mailem i na swojej stronie internetowej. Podaj inne alternatywy dokonania zakupów u Ciebie. Jeśli Twój sklep pozostaje otwarty, opisz kroki, które podejmujesz, aby zminimalizować ryzyko. 

jak rozwijać biznes w czasie pandemii - komunikuj się z klientami
Aktywnie komunikuj się z klientami

Oprócz informowania klientów o Twoim podejściu do sytuacji, daj im możliwość pozostania w kontakcie. Klienci spędzający więcej czasu w domu nadal będą musieli robić zakupy. Kieruj konsumentów do swojego sklepu internetowego, odbieraj zamówienia przez media społecznościowe. Bądź przygotowany na to, że Twoją stronę internetową będzie oglądać więcej osób niż w poprzednich miesiącach. To świetna okazja do tego, aby się nią zająć – być może uściślić przekaz, usprawnić działanie, rozbudować. 

5.Zorganizuj firmowe wydarzenie online

Dla niektórych firm sporym problemem są odwołane wydarzenia. Szczególnie jeśli firma obchodzi np. swój jubileusz i chciała go uroczyście świętować na sali w obecności kilkuset zaproszonych gości.

Pamiętaj, że większość konsumentów pragnie rozrywki podczas przebywania w domu w kwarantannie. Tutaj przydaje się Facebook Live lub Instagram Live. Jeśli planowałeś otwarcie sklepu, wprowadzenie produktu lub obchody rocznicy, przenieś je do jednego z kanałów mediów społecznościowych na żywo. To świetny sposób na utrzymanie zaangażowania klientów i budowanie relacji, a także na sprzedaż produktów.

Zaoferuj specjalny kod rabatowy pierwszym 100 osobom, które udostępnią Twoje wydarzenie na żywo. Stwórz dla klientów z Twojej listy e-mailowej „ekskluzywne podglądanie” kulisów wprowadzenia do oferty nowego produktu. Bądź kreatywny i przekonaj się, jak sprawić, by klienci nadal czuli się zaangażowani w Twoją markę i Twoje treści na odległość. Internet daje wiele pomysłów i możliwości na to jak rozwijać biznes w czasie pandemii – podglądaj działania innych.

6.Organizuj interesujące wydarzenia edukacyjne online

To świetny sposób na zapewnienie wartości i dotarcie do ludzi w zaciszu ich domów. Ponieważ takie wydarzenia stają się coraz bardziej powszechne, musisz znaleźć sposoby, aby Twój webinar wyróżniał się z tłumu. Jednym słowem, musisz dać wartość.

Zaproś ekspertów związanych z Twoją branżą – pomożecie sobie nawzajem w dotarciu do większej liczby odbiorców. Poprowadź webinar na temat jakiegoś popularnego problemu Twoich klientów i podaj konkretne działania, które Twoi klienci mogą podjąć, aby go rozwiązać. Zakończ wydarzenie wyraźnym wezwaniem do działania, które sprawi, że Twoi odbiorcy poczują się związani z Twoją marką i będą chcieli kontynuować z Tobą relacje. Wydarzenie uzupełnij darmowym przewodnikiem w formacie pdf przesyłanym po wydarzeniu.

7.Kręć wideo na temat swoich usług

Skorzystaj z narzędzi cyfrowych, aby zapewniać sobie stały dostęp do klientów, którzy siedzą w domu i chcą utrzymywać kontakt z Twoją firmą. Szkoleniowcy, trenerzy osobiści, a nawet terapeuci są obecnie dostępni wirtualnie. Skorzystaj z bezpłatnego narzędzia, takiego jak Google Hangouts, Skype lub Zoom, aby zdalnie oferować swoje usługi.

jak rozwijać biznes w czasie pandemii - nakręć krótkie video
Co jakiś czas nakręć krótki film obrazujący Twoje działania w firmie

No dobrze, ale jak rozwijać biznes w czasie pandemii, jeśli działasz w branży usługowej? Na to też są sposoby. Możesz zapewnić klientom dostęp do Twoich treści w wersji podstawowej bezpłatnej lub rozszerzonej za opłatą. Na przykład księgowy może opublikować film szczegółowo opisujący, jak rozliczyć zeznanie podatkowe i udostępnić go osobom ze swojej listy e-mailowej. Właściciel salonu fryzjerskiego może opublikować film pokazujący, jak wykonać w domu poprawki odrostów włosów. Oczywiście, możesz nie być w stanie pobierać tak dużych opłat jak przy tradycyjnych usługach. Jednak w czasie np. przymusowej kwarantanny czy kolejnego lockdownu poszczególnych branż przynajmniej pomoże Ci to w przypływie gotówki. I ważne: nie obawiaj się, że takimi działaniami usamodzielniasz klientów i odbierasz sobie chleb. Gdy wszystko powróci do normy, Twoi klienci z chęcią oddadzą Ci możliwość wykonania dla nich tego, co robiłeś przed czasowym zamknięciem branży.

8.Poinformuj swoją sieć biznesowych kontaktów o tym, co robisz

Możliwości rozwoju biznesu często pojawiają się, gdy znasz odpowiednich ludzi. Jest to szczególnie prawdziwe podczas globalnej pandemii, kiedy wszyscy przedsiębiorcy próbują się połączyć i pomóc sobie nawzajem w utrzymaniu się na powierzchni.

Dlatego jeśli chcesz rozwijać biznes w czasie pandemii, skup się na nawiązywaniu kontaktów. Nie tylko budowaniu nowych, wartościowych kontaktów, ale także informowaniu już istniejących o Twoich aktualnych celach i postępach.

Na bieżąco informuj wszystkich Twoich sympatyków i ludzi w jakiś sposób związanych z Twoją firmą o tym, co robisz, o kamieniach milowych, które osiągnąłeś i Twoich sukcesach. Wszyscy ci ludzie chcą być na bieżąco, ponieważ Cię wspierają i wierzą w to, co próbujesz osiągnąć. Kluczem jest aktualizacja, ale nie zalewanie sieci. Od czasu do czasu dziel się swoimi postępami, ale rób to z dużą dozą taktu i empatii. W końcu cała ta sytuacja jest trudna dla wszystkich i to na całym świecie.

9.Postaw na autentyczną i przejrzystą komunikację z klientami i pracownikami

Podobnie jak Ty, Twoi klienci prawdopodobnie boją się pandemii lub czują się niepewnie w obecnej sytuacji. Podobnie jak Twoi pracownicy, którzy nie mają pewności na czym stoją. Komunikuj się z klientami, przekazując informacje o zmianach wprowadzonych w związku z COVID-19 i to, czego mogą oczekiwać od Twojej firmy.

Nie zapomnij też o swoich pracownikach.

Twój zespół potrzebuje przywództwa w czasach kryzysu i zwróci się do Ciebie o aktualne informacje na temat wpływu pandemii na firmę.

postaw na jasną komunikację z klientami i pracownikami
Komunikuj się z pracownikami i klientami

Wykorzystaj ten czas, aby zbudować silniejsze poczucie wspólnoty wśród członków zespołu. Może to dać pracownikom lepsze poczucie ich wartości dla firmy i sprawić, że poczują się bardziej zmotywowani i produktywni, co ostatecznie będzie prowadzić do rozwoju firmy mimo sytuacji.

Niezależnie od odbiorców, wszystkie komunikaty powinny być autentyczne i przejrzyste. Pamiętaj też, aby słuchać swoich klientów i personelu. Pytanie o ich sytuację i interesowanie się nimi pokazuje, że cenisz ich jako ludzi. Pandemia czy nie, odrobina empatii może naprawdę wiele zmienić.

10.Promuj karty podarunkowe

Karty podarunkowe zapewniają natychmiastowy zastrzyk gotówki i gwarancję powrotu klienta do Twojej firmy w przyszłości. Jeśli masz biznes, w którym marża jest w tej chwili niska, karty podarunkowe mogą pomóc Ci utrzymać się na powierzchni, dopóki kryzys nie minie.

jak rozwijać biznes w czasie pandemii - wprowadź karty podarunkowe
Wprowadź karty podarunkowe na swoje usługi

Aby zmniejszyć ryzyko kontaktu z ludźmi, możesz zaoferować program wirtualnych kart podarunkowych. Możesz też współpracować z zewnętrznym dostawcą, aby akceptować karty podarunkowe w Twojej lokalizacji.

11.Wprowadź rabaty

Teraz jest dobry moment, aby rabatami zachęcić klientów do długoterminowych zakupów . Jeśli jest to zgodne z Twoim modelem biznesowym, zachęć klientów do rocznego członkostwa teraz po niższej cenie. Siłownie mogą oferować zniżki na członkostwo rozpoczynające się po przejściu wirusa. Jeśli masz sklep detaliczny, rozważ zaoferowanie bezpłatnej lub zniżkowej wysyłki zamówień online. Pomóż innym małym firmom w Twojej okolicy, oferując 10% zniżki, jeśli klient przyniesie ostatnie pokwitowanie od innego małego sprzedawcy (innego niż konkurencja).

W czasach, gdy wiele firm pracuje zdalnie, działa na ograniczonych stanowiskach lub całkowicie się zamyka, może się wydawać, że szans na rozwój biznesu jest niewiele, jeśli w ogóle. Pomimo tych niepowodzeń istnieją sposoby, aby jak najlepiej wykorzystać obecne okoliczności i kontynuować rozwój firmy podczas pandemii COVID-19.

Chcesz wiedzieć więcej o nowoczesnym marketingu
I skutecznej komunikacji?

Poinformujemy Cię za każdym razem, gdy napiszemy coś nowego.
Wystarczy, że podasz swoje imię i adres e-mail
Spokojnie – żadnego spamu – też go nie cierpimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sign up to our newsletter!

Unowocześniamy i upraszczamy marketing naszych klientów.
Dzięki temu osiągają więcej w krótszym czasie. 

Adres

super

Otrzymaliśmy Twoją prośbę – widzisz, jak się cieszymy?

Daj nam minutę na ochłonięcie i przygotowanie odpowiedzi, a potem sprawdź swoją skrzynkę pocztową.

Otrzymasz od nas wiadomość z informacją nt. audytu

super

Cieszymy się, że film Ci się podobał i chcesz więcej

Daj nam minutę na ochłonięcie i przygotowanie wszystkiego,
a potem sprawdź swoją skrzynkę pocztową.

Otrzymasz od nas wiadomość z linkiem do zamówionych treści